Kişisel bakım için kullanılan kozmetik ürünleri (makyaj veya güzellik ürünleri) genellikle insan vücudunun görünümünü veya kokusunu arttırmak için kullanılan kimyasalların karışımıdır. Güneş bakımı, cilt bakımı, saç bakımı, deodorantlar, makyaj ve renkli kozmetikler ve kokuları, çoğunlukla insanlar tarafından kullanılan ve kullanılan kozmetik ürünlerden bazılarıdır.

Evsel Bakım için kullanılan ürünler, genel olarak temizlik ve kokulandırma amaçlı üretilen kimyasal malzemelerdir. Deterjan, yumuşatıcı, yağ çözücü ve sabun gibi ürünler evsel bakım ürünleri olarak isimlendirilmektedir.

Kozmetik ürünler insan vücudu ile direk veya endirekt şekilde temas edecek noktalarda kullanıldığı için, yerel ve uluslararası hijyen regülasyonlarına göre üretim aşamalarının tamamındaki akış ekipmanları seçilirken, uygun ve paslanmaz çelik (304, 316 L. vb) ürünler de tercih edilmek zorundadır. SSP Stainless Steel, İçecek Üretim Endüstrisinde kullanılması gereken, sertifikalı paslanmaz çelik boru ve bağlantı elemanlarını tedarik etmektedir.